سایه روشن | من سالوادور نیستم

0

im.not.salvador2ژانر | کمدی

خلاصه داستان |
ناصر بواسطه ی کار  خیرخواهانه ای که  انجام میدهد، از طرف آژانس مسافرتی، برای سفری سیاحتی به همراه خانواده اش  به  برزیل دعوت می شود و در آنجا کارول دختر برزیلی ناصر را با فردی به نام سالوادور که قبلا نامزدش بوده  اشتباه می گیردو این اشتباه باعث ایجاد دردسر هایی  برای خود او و همسرش میشود

درباره ی کارگردان |
منوچهر هادی متولد سال ۱۳۵۱ در تهران می باشد. وی در اولین سالهای حضورش در سینما به عنوان بازیگر، دستیار کارگردان و تدارکات فعالیت می کرد اما در سال ۱۳۸۵ با ساخت اولین فیلمش به نام تلاطم وارد عرصه فیلمسازی شد. سپس به ساخت فیلمهای دنیای پرامید، یکی می خواد باهات حرف بزنه و قرنطینه پرداخت. آخرین ساخته اش فیلم زندگی جای دیگری است بود که در سال ۱۳۹۲ اکران شد.

درباره ی محتوا |
در نگاهی خوش بینانه و سطحی میتوان گفت فیلم سعی به تشویق در راستگویی دارد اما چیزی که محور اصلی فیلم است مشکلات خانواده مذهبی در خارج از کشور می باشد که در نهایت منجر به تمسخر گرفته شدن این طبقه می شود.

ویژگی اجرا |
علاوه بر ضعف فیلمنامه که در این اثر کاملا مشهود است به  شخصیت پردازی های ضعیف نیز می توان اشاره کرد و در نهایت این مجموعه ضعف ها ویژگی را در اجرا نمی سازد.

پیشنهاد ویژه |
اگر  طرفدار عطاران و فیلم های گیشه ای هستید، حتما به دیدن این فیلم بروید


mansalvadornistam6علی نیکجو / شاید مهم ترین ویژگی فیلم منوچهر هادی ، بازی رضا عطاران باشد. عطارانی که ستاره ی گیشه ی سالهای اخیر بوده است . اتفاقا من سالوادر نیستم نیز از همین جا ضربه میخورد. عطارانِ فیلم ، عطاران نوآور و خلاقی نیست، زیاد نمی خنداند و تکرار نقش های گذشته ی خود است .

حالا تصور کنید عطارانِ نصفه و نیمه را از همین فیلم کنار بگذاریم ، چه چیزی می ماند ؟ هیچ..یک فیلم فارسیِ دهه نودی با دو جین شوخی های اروتیک و تکه پرانی های دِمُده شده و باز تکرار ملال آور اشتباهی گرفتن یک شخصیت به جای شخصیتی دیگر. بطور کلی کمدی من سالوادور نیستم ، مبتنی بر “کمدی کلامیِ” ملال آور عطاران و خلق “کمدی های موقعیت” است که هیچ کدام از کار در نیامده اند.

البته فیلم به ظاهر تلاش می کند با مضامین اخلاقی همچون عشق ، کمک به مدرسه ی کودکان فقیر و … کمی از بار سنگین لودگی فیلم بکاهد و ژست فیلمی دردمند را به خود بگیرد ، اما باز هم موفق نیست .عاشق فیلم یک کاریکاتور خنده دار است و آنقدر سطح مضامین شوخی ها با تقیدات مذهبی و عرفیات اخلاقی جامعه ایرانی بالاست که نتوانیم به دیگر مسائل توجه کنیم. به همه ی اینها اضافه کنید ، لوکیشن عجیب من سالوادر نیستم را …

من سالوادور نیستم در برزیل ساخته شده ، اما چرا ؟ مثلا اگر در جنوب فرانسه ساخته میشد یا در کیش یا در شهری دیگر چه تفاوتی داشت ؟ اگر توانستید به این سوال مهم پاسخ دهید حتما می توانید برای این سوال هم پاسخی مناسب بیابید که “واقعا هدف کارگردان از ساختن من سالوادر نیستم به غیر از کسب منفعت گیشه ی نوروزی و فریب مخاطب ، چه چیز دیگری بوده است ؟”

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک پاسخ قرار دهید