جشنواره فیلم یا حیاط خلوتی برای مبادلات؟!

0

این هفته چهاردهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم دبی برگزار شد. فستیوالی که اگرچه هنوز (FIAPF) آن را در رده جشنواره‌های اصلی خودش طبقه‌بندی نکرده روزبه‌روز در منطقه اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. این رویداد هنری با آوردن چهره‌های سرشناس سینمای آمریکا به خاورمیانه شهرت پیدا کرد، اکنون موفق شده تا بزرگ‌ترین مسترکلاس‌ها را برای سینماگران کشورهای حاشیه خلیج فارس محیا کند تا آنها بتوانند سینما را از طریق چهره‌های مشهور بعضا هالیوودی یاد بگیرند. در نسخه ۲۰۱۷ «سر پاتریک استوارت» به دبی رفت تا از تجربیات سینمایی خودش بگوید.

از سوی دیگر بسیاری از فیلم‌های مهم فصل جوایز هر سال برای اکران به دبی آورده می‌شوند تا این جشنواره به واسطه آنها رونق بیشتری بگیرد. امسال آثاری چون تاریک‌ترین ساعت، کوچک سازی، هنرمند فاجعه، سه بیلبورد؛ بیرون از ایبینگ، میسوری و شکل آب را می‌توانستید در دبی ببینید.

داد و ستد سینماگران ایرانی با این جشنواره هم جالب توجه است. سال گذشته فیلم فقط مردان دفن می‌شوند جایزه اصلی جشنواره در بخش فیلم‌های اماراتی را به خود اختصاص داد. فیلمی که از آن با عنوان محصول مشترک ایران و امارات نام برده می‌شود. وقتی به لیست عواملش نگاه می‌کنیم انگار فقط کارگردان این اثر اماراتی است. تهیه‌کننده‌ها، فیلمبردار، تدوین‌گر و آهنگساز همگی ایرانی هستند. طبق ادعای سایت جشنواره فیلم دبی این اثر دارای مضامین همجنس‌خواهانه است و عجیب این که طبق خلاصه داستان رسمی آن، بعد از جنگ ایران و عراق روایت می‌شود! حضور سینماگران ایرانی در این دوره هم بسیار پر رنگ است. فیلم های لرد، آذر و بدون تاریخ بدون امضا از کشورمان میهمان جشنواره دبی هستند. همین طور فیلم دلربا به کارگردانی «میلاد عالمی» مقیم دانمارک هم امسال به دبی آمده است. اثری در مورد پناهنده‌ای ایرانی که به شدت دنبال گذرنامه دانمارکی است. این فیلم به خاطر محتوای غیر اخلاقی‌اش با رده بندی سنی +۱۸ سال در دبی روی پرده می‌رود. گفتنی است چهاردهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم دبی امروز با اعلام برگزیدگان خود خاتمه می‌یابد.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

mm

نقدسینما محفلی است که می‌کوشد تولیدات رسانه‌ای ایران و جهان اعم از سینما، تلویزیون و... را همواره با نگاهی نقادانه و منصفانه بررسی کند. باشد که این تلاش اندک ولی صادقانه، مخاطب را جهت انتخاب درست و بهبود فرآیند «دیدن» یاری نماید.

یک پاسخ قرار دهید