نقد کوتاه سجاد مهرگان بر فیلم های جشنواره فجر | مغزهای کوچک زنگ زده

0

اول- «هومن سیدی» کپی کار خوبی است. از اینکه به کسی بگویند کپی کار نباید ناراحت باشد. کپی کار هم هنرمند است، هر چند نمی تواند هنرمند بی نظیری به حساب بیاید. اما بی شک می تواند هنرمند خوبی باشد. اما سعید سعدی تهیه کننده خوبی نیست که ریسک حمایت از فیلم های تکراری کارگردانی را به جان می خرد.

دوم-  مغزهای کوچک زنگ زده هومن سیدی کپی نعل به نعلی از فیلم شهر خدا (City of God) «فرناندو میرلیس» است. فضا سازی و شخصیت پردازی فیلم سیدی بیش از اینکه حاشیه نشین های تهران را برای مخاطب یادآور باشد، مشابه ریودوژانیروی شهر خدا رخ نمایی می کند. روایت دارو دسته خلافکاری که تحت حمایت رهبری(چوپانی) شهر را هر روز فاسد تر می کنند، رهبری می میرد و رهبر بعدی از اداره امور درمانده می شود. این گروه هر کسی را که روبروی آنان بایستد از میان برمی دارند و کشتن در مسلک این حیوانات وحشی ساده ترین کاری است که از بچگی آموخته اند. حال به این فضاسازی بصری و داستانی که تعریف شد یک قتل عصر جاهلیت(کشتن دختر قصه) هم اضافه کنید، باقی پارودی همان فیلم شهر خدا است.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

mm

نقدسینما محفلی است که می‌کوشد تولیدات رسانه‌ای ایران و جهان اعم از سینما، تلویزیون و... را همواره با نگاهی نقادانه و منصفانه بررسی کند. باشد که این تلاش اندک ولی صادقانه، مخاطب را جهت انتخاب درست و بهبود فرآیند «دیدن» یاری نماید.

یک پاسخ قرار دهید