بازسازی قتل‌عام نروژ مخاطبان جشنواره برلین را بهت‌زده کرد

0

فیلمی که با یک برداشت ساخته‌شده و در زمان واقعی به وقوع می‌پیوندد، در زمان اکرانش در جشنواره برلین تحسین بازماندگان حمله تروریستی ۲۰۱۱ را برانگیخت.

فیلم بلندی که در «زمان واقعی» ساخته‌شده و قتل‌عام سال ۲۰۱۱ نروژ را توسط تروریست عضو احزاب راست افراطی بازسازی کرده، در جشنواره فیلم برلین اکران شد و با بررسی دردآور اما لازم خطرات افراطی‌گری برای اروپا، تحسین بازماندگان این حادثه را در پی داشت.

«اینگرید اندردرود» ۲۴ ساله در مراسم آغاز اکران جهانی یو – ۲۲ جولای، ماجرای درآور قتل‌عام مردم توسط «آندرس برینگ بریویک» در تاریخ ۲۲ جولای ۲۰۱۱، گفت: «این فیلم بسیار مهم است چون نشان می‌دهد راست‌گرایی افراطی به کجا می‌تواند ختم شود. این خالص‌ترین نوع تنفر است و ما اعضای جامعه باید در برابر آن متحد شویم.»

اندرِدرود که در زمان این حمله ۱۷ سال داشته و یکی از چندین بازمانده‌ای است که به سازندگان فیلم مشورت داده‌اند، همچین اشاره کرد: «دلیل من برای کمک به این فیلم این است که ماجرایی را بیان می‌کند که بسیاری از ما قدرت گفتن آن را نداشته‌ایم.»

او افزود: «من تنها قادر بوده‌ام تجربه خودم را با فاصله‌ای زیاد بیان کنم و از این بعد است که فیلم می‌تواند مسیری دیگری را برای حفظ بخش مهمی از تاریخ نروژ ارائه کند.»

این فیلم ۹۰ دقیقه‌ای حوادث اتفاق افتاده را تنها از دید یک جوان سوسیال‌دموکرات بازگو می‌کند که در هنگام وقوع حمله در پایگاه تابستانی جزیرایا در تریفجوردن بوده است. کشتار ۷۲ نفر و زخمی کردن ۲۰۰ نفر دیگر از مردم ۷۲ دقیقه توسط بریویک به طول انجامیده که فیلم نیز همین مقدار زمان را به نمایش آن اختصاص داده است. تعداد گلوله‌های شلیک‌شده توسط بریویک به‌طور دقیق در این فیلم تکرار شده؛ فیلمی که در ایتایا بازسازی و در یک برداشت فیلم‌برداری شده است.

کارگردان نروژی فیلم، «اریک پوپه» گفته است که در فرایند ساخت فیلم به‌منظور منحرف کردن و گرفتن صدای شلیک اسلحه او با ملاحظه بسیار از بلندگو استفاده کرده تا به افرادی که در آن منطقه ساکن هستند و هنوز در شوک حمله ۲۰۱۱ قرار دارند مجدداً صدمه روحی وارد نکند.

وی اشاره کرد: «نمی‌خواستم با شنیده شدن صدای شلیک اسلحه زخم تازه‌ای بر پیکر مردم خارج از جزیره وارد کنم.» این کارگردان پس از نمایش فیلمش که مخاطبان را در سکوت فرو برد و موجب شد بسیاری از آنان سینما را با چشمان خیس ترک کنند همچنین گفت: «هدف کلی من از ساخت فیلم ایجاد درد و رنج روحی جدید برای مردم نبود بلکه می‌خواستم به روند التیام زخم‌هایشان کمک کنم.» ایشان اضافه کرد: «یک گروه روانشناس قبل و بعد از انجام فیلم‌برداری در محل حضور داشت.»

«ما علاوه بر پرسنل پزشکی دیگر به حضور روانشناسان نیز نیاز داشتیم تا بر بازیگران نظارت کنند زیرا بازی در این نقش‌ها سخت بود. در فیلم صدای شلیک اسلحه را می‌شنویم و بچه‌هایی را دنبال می‌کنیم که برای زنده ماندن می‌جنگند و بدون شک این مسئله بر همه افراد حاضر در صحنه تأثیر می‌گذاشت.»

اکران‌های خصوصی نیز در سرتاسر نروژ صورت گرفته است و در آن‌ها از بازماندگان و خانواده‌ها و آشنایان قربانیان دعوت به‌عمل‌آمده است. پوپه پیش از انتشار فیلم به دنبال تأیید آن‌ها بود. پوپه که با فیلم بلاک‌باسترش در مورد جنگ جهانی دوم به نام انتخاب پادشاه معروف است، پایه فیلمش را بر مصاحبه‌های عمیق با بازماندگان و افراد مرتبط با کشته‌شدگان نهاد.

این فیلم تلاش افراد جوان برای فرار از فرد مسلح را به نمایش می‌کشد و همچنین نشان می‌دهد که چگونه آن‌ها از یکدیگر مراقبت کرده و به‌منظور پیدا کردن بهترین راه برای زنده ماندن و درک نوع حمله‌ای که صورت گرفته تقلا می‌کردند.

این فیلم همچین به این مسئله اشاره می‌کند که چرا برای کمک‌رسانی به جزیره از سوی مقامات نروژی زمان زیادی طول کشید. تمرکز فیلم بر «کاجا»ی ۱۸ ساله (با نقش‌آفرینی آندرس برنتزن) است و ماجرا از ۱۲ دقیقه قبل از اولین شلیک شروع می‌شود؛ هنگامی‌که بچه‌های مدرسه در حال هضم خبر بمب‌گذاری بریویک در اسلو بودند که تقریباً ۹۰ دقیقه قبل‌تر اتفاق افتاده بود.

پروژه‌های دیگر بازسازی حمله ایتایا نیز در جریان هستند. یک فیلم بلند سوئدی که به بازسازی وقایع ایتایا پرداخته، ۵ بازمانده را دنبال می‌کند که در مورد نحوه فرارشان از این حمله صحبت می‌کنند. همچنین قرار است یک مجموعه تلویزیونی نیز در این رابطه در منطقه اسکاندیناوی و سرتاسر جهان پخش شود.

• کیت کانلی – جشنواره فیلم برلین ۲۰۱۸ /۱۹ فوریه ۲۰۱۸

• مترجم: مهدی کائینی

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

mm

نقدسینما محفلی است که می‌کوشد تولیدات رسانه‌ای ایران و جهان اعم از سینما، تلویزیون و... را همواره با نگاهی نقادانه و منصفانه بررسی کند. باشد که این تلاش اندک ولی صادقانه، مخاطب را جهت انتخاب درست و بهبود فرآیند «دیدن» یاری نماید.

یک پاسخ قرار دهید